Pasterstwo w Polsce

Witamy na stronie poswieconej pasterstwu w Polsce. Bedzie ona stopniowo uzupelniana, tak, by stac sie docelowo kompendium wiedzy dla pasjonatow pasienia.

Border collie kontra sarna

Kilka dni temu w naszym 4 hektarowym ogrodzie pojawiła się sarna.Wypatrzył ją mój border collie - Jamper. Obiegł sarnę i zaczął ją kierować prosto na mnie. Przerażone zwierze zaczeło biegać nerwowo po całym ogrodzie.

Okazało się, że zwalone drzewo uszkodziło ogrodzenie, przez które weszła sarna, ale nie mogła już z powrotem trafić do wyjścia.

Poszłam po gwizdek pasterski i razem z Jamperem ruszyliśmy na poszukiwania sarny. Wydawałam psu takie same komendy, jak przy owcach, z którymi Jamper pracuje na codzień. Pies zachowywał się fantastycznie, trzymając odpowiednią odległość od przerażonej sarny oraz
wykonując wszystkie polecenia pasterskie i wkrótce sarna została wyprowadzona za ogrodzenie od ogrodu.

Katarzyna Michalska

Mój kochany farmerek

Nie od dziś wiedziałam, ze Roj czuje się odpowiedzialny za wszystkie owce - stąd mogę mu zaufać i wysyłać po owce samodzielnie. Dzisiaj ponownie tego dowiódł.

Owce były na dolnej łące. Rojek został po nie wysłany. Stado przybiegło, Rojka nie ma, wołam - Rojek nie przychodzi. "Acha myslę sobie , jak nic owca została na łące". Idę, faktycznie jeden maluch udaje martwego, Rojek przy nim stoi - odszedł na 2 kroki dopiero jak wzięłam malucha na ręce, a i tak szedł cały czas obok patrząc co z owieczką.

Ja myślałam, ze to wzdęcie ale jak położyłam ją chcąc otworzyć owczarnie to ona hyc na nogi i jeszcze zaczęła tupać na Skipa!

Ola Rosiak

filmy

1631 views - 0 comments
1042 views - 0 comments
1347 views - 1 comment
1204 views - 0 comments